Jak często wymieniać żwirek?

Zasada jest jedna: jak najczęściej.

Czy lubisz załatwiać się w brudnej toalecie? No właśnie, Twój kot prawdopodobnie też nie. Dlatego tak bardzo ważna jest dbałość o czystość żwirku i jego regularną wymianę. Regularność sprzyja także trosce o stan zdrowia kota. Kuweta to najlepszy wskaźnik tego, czy zwierzę jest zdrowe. Każda trwała zmiana w znajdowanej zawartości lub sposobie korzystania kuwety może być oznaką choroby!

Eksperci polecają codzienne usuwanie zbrylonych grudek zużytego żwirku. W razie potrzeby należy braki uzupełniać małymi ilościami świeżej podsypki.

Raz na tydzień zaleca się wymianę całego żwirku oraz wyczyszczenie i zdezynfekowanie kuwety. Pamiętaj - nie robisz tego tylko dla kota (choć powinieneś!), ale także dla własnego komfortu i bezpieczeństwa.

Nie należy przesadzać z ilością żwirku, np. sypiąc go "na zapas" - kuweta wypełniona po brzegi jest trudniejsza w utrzymaniu w czystości, oraz sprzyja roznoszeniu żwirku po całym domu.

Częste sprzątanie po kocie, uzupełnianie żwirku na bieżąco i cotygodniowe generalne wymiany żwirku gwarantują kotu komfort i higienę jego toalety, a Tobie oszczędzają problemów z zapachami, czystością i zdrowiem swojego pupila.

Jeśli chcesz zmienić rodzaj stosowanego żwirku, nie zaczynaj od kuwetowej rewolucji. Mieszaj nowy żwirek ze starym, dodając go stopniowo do kuwety, tak aby kot miał czas przyzwyczaić się do nowej faktury i zapachu. Uważnie obserwuj zachowanie kota i w razie potrzeby wróć na jakiś czas do starego żwirku (warto mieć jego zapas). Cierpliwość popłaci, a korzyści płynące z przerzucenia się na bardziej wydajny i higieniczny żwirek z pewnością przewyższą korzyściami niedogodności okresu przejściowego!

zwirekDlaKota.pl @ 2018
Wszystkie prawa zastrzeżone