Kocia kuweta - porady ogólne

1. Dbaj o czystość!

Nikt nie lubi korzystać z brudnej, zapuszczonej łazienki. Zwłaszcza koty, posiadające niezwykle czuły i wrażliwy zmysł węchu. Codziennie przesiewaj koci żwirek, w razie potrzeby nieco go uzupełniając. Wymiana całego żwirku raz na tydzień to absolutna konieczność.


2. Ale bez przesady!

Czyszcząc kuwetę, unikaj silnych detergentów, które poza tym, że mogą być szkodliwe dla kota, pozostawiają silny, nieprzyjemny dla kota zapach. Obficie wymocz kuwetę w ciepłej wodzie z odrobiną szarego mydła i porządnie ją wypłucz.


3. Nie kombinuj ze żwirkiem

Często niska cena zachęca do kupna „okazyjnego” żwirku. Jeśli kot nie przywykł do gorszej jakości zamiennika, to pół biedy. Gorzej, jeśli taki żwirek... po prostu nie działa, nie tłumiąc zapachów, źle pochłaniając nieczystości i tworzy lepką, gliniastą masę. Staraj się poznać i docenić gust i wybór Twojego kota, unikając pozornych oszczędności!


4. Nieco swojskości

Są koty, które nie lubią nowego lub świeżo zmienionego żwirku. Dla takich wybrednych kociaków najlepszym rozwiązaniem będzie, jeśli do kuwety dodamy nieco starego żwirku na wierzch. To pozwoli upewnić się kotu, że to jego stara, dobra kuwetka.


5. Jedna kuweta na kota, plus jedna zapasowa

Za mało kuwet to jedna z najczęstszych pomyłek. Eksperci polecają jedną kuwetę na każdego kota, plus najlepiej jeszcze jedną w zapasie. To znaczy, że jeśli masz dwa koty, potrzebne im będą trzy kuwety. To żaden luksus, tylko konieczność, jeśli chcemy zapewnić zwierzętom komfort a sobie – porządek w domu.


6. Trochę przestrzeni!

Dwie kuwety obok siebie to dla kota po prostu jedna, wielka kuweta. Oddal je nieco od siebie, a jeśli mieszkasz w domu piętrowym, zadbaj także o to, żeby i na górze kot mógł załatwić swoje potrzeby.


7. Cisza i spokój

Jeśli Twojemu kotu w załatwianiu się będzie przeszkadzać hałasująca pralka lub rozrabiające dzieciaki, szybko znajdzie sobie inne miejsce na toaletę. Zapewnij mu ciche, ustronne i spokojne miejsce w którym nikt nie będzie mu przeszkadzać.


8. Odrobina prywatności

Nie należy jednak przesadzać. Nie możesz po prostu wcisnąć kuwety w najdalszy kąt i mieć problem z głowy. Kot musi mieć łatwy dostęp do swojej toalety i móc z niej skorzystać w każdej chwili. Jeśli w domu jest więcej niż jedno zwierze, kuweta nie może znajdować się na jego umownym terytorium – np. obok ulubionej kryjówki drugiego kota.


9. Ostrożnie z pokrywą!

Choć pewnie wolałbyś zakryć kuwetę, nie znaczy to, że podobnie uważa Twój kot. Choć najczęściej kotom to nie przeszkadza, miej na uwadze, że takie pokrywy koncentrują brzydkie zapachy w środku – zwłaszcza w upały lub w ogrzewanej łazience.

zwirekDlaKota.pl @ 2018
Wszystkie prawa zastrzeżone