Kot załatwia się poza kuwetą

Jeśli kot załatwia się poza kuwetą, należy w pierwszej kolejności skontaktować się z weterynarzem. Powodem takiego stanu rzeczy mogą być rozmaite, włącznie ze zdrowotnymi.

Warto jednak zawczasu upewnić się, że nie popełniamy jednej z podstawowych pomyłek prowadzących do problemów z załatwianiem się poza kuwetą, o których piszemy poniżej:

Bardzo ważne jest regularna wymiana i uzupełnianie żwirku oraz właściwa liczba kuwet w ilości co najmniej jednej kuwety dla każdego z kotów w domu.

Koty to zwierzęta terytorialne i bardzo przeszkadzają im cudze "zapachy" . Kuwety muszą być odpowiednio umieszczone i zapewnić zwierzętom przynajmniej odrobinę prywatności. Kuweta nie może stać przy miskach z wodą i jedzeniem, oraz w ruchliwych, głośnych miejscach, co może płoszyć kota i zniechęcać do korzystania z niej.

Dobrym pomysłem jest poświęcenie odrobiny czasu i dobranie odpowiedniego żwirku do preferencji kota. Wybierając odpowiedni żwirek trzeba mieć na uwadze wiek, rasę oraz długość sierści. Po pewnym czasie na pewno uda się znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla kuwety Twojego kota.

Zmieniając żwirek, powinniśmy robić to stopniowo, np. dorzucając na wierzch odrobinę żwirku starego, aby kot rozpoznał zapach kuwety, do którego przywykł. Dlatego też trzeba uważać na to, jakimi środkami czyścimy kuwetę - silne detergenty, o mocnych zapachach lub zawierające środki żrące mogą drażnić czuły węch kota.

zwirekDlaKota.pl @ 2018
Wszystkie prawa zastrzeżone