Najpierw dieta później kuweta!

Nie jest tajemnicą, że aby kotu potrzebna była kuweta, najpierw potrzebny jest mu posiłek. Tak więc poświęćmy parę słów kociej diecie.

Ilość zjadanej żywności zmienia się na różnych etapach życia kota, tak jak i jego poziom aktywności oraz oczywiście masa zwierzęcia. Obecnie istnieje wiele marek jedzenia, które można kupić a które są zaprojektowane, aby spełnić wymagania Twojego kota.

Dieta powinna być zbalansowana. Składać na nią powinny się: surowe mięso i podroby, mokra karma oraz karma sucha - najlepiej w osobnej misce, gdzie kot będzie mógł uzupełniać swoje „mokre" posiłki w miarę apetytu. Przy podawaniu karmy suchej należy bezwzględnie pamiętać o zapewnieniu zwierzęciu dostępu do świeżej wody pitnej (najlepiej źródlanej, niezmineralizowanej).

Zawsze najlepiej jest przestrzegać zalecanych wytycznych żywieniowych na opakowaniu, gdyż mogą one różnić się w zależności od marki. Poniżej podajemy tylko wytyczne; jeśli masz jakiekolwiek pytania należy skonsultować się z weterynarzem.

Kocię: Kocięta mogą zacząć „dorosłe” jedzenie w wieku 4 tygodni, ale powinny mieć prawo do karmienia przez matkę aż do około 8-10 tygodnia. Kotek szybko rośnie i potrzebuje kilku małych posiłków dziennie. Powinien być karmiony wysokiej jakości mokrą karmą 4 razy dziennie (jeśli czas pozwoli). Oczywiście czterotygodniowy kotek będzie jadł mniej niż 10-tygodniowy kociak. Jeśli karma znika ciągu 30 sekund od trafienia do miski, można bezpiecznie założyć, że trzeba zwiększyć ilość pokarmu podawaną kotu.

Dorosły: Dorosły kot powinien być karmiony dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Orientacyjne, kot powinien otrzymać około 200 g mokrej karmy dziennie (2 posiłki x 100 g).

Senior: Im kot starszy, tym więcej czasu śpi i mniej czasu spędza np. goniąc muchy wokół domu. Spalając mniej energii, ma zarazem mniejsze zapotrzebowanie na karmę od młodych i dorosłych kotów.

Ciężarne i karmiące kotki: kotka w ciąży ma dużo większe potrzeby żywieniowe niż przeciętny osobnik dorosły lub starszy. Zaleca się, żeby ciężarne kotki odżywiać karmą dla kociąt (oczywiście w większych ilościach). Taka karma jest lżej strawna i bogatsza w łatwo przyswajalne kalorie.

Za dużo, czy za mało?

Zarówno z nadwaga jak i niedowaga kota powinny być sprawdzone przez lekarza weterynarii, aby upewnić się, jaka jest ich przyczyna. Istnieje wiele zdrowotnych przyczyn, dla których waga kota może ulegać wahaniom. Jeśli przyczyną jest dieta, należy ją dostosować pod względem częstotliwości karmienia, ilości karmy i jej składu. Kota z niedowaga wystarczy najczęściej po prostu lepiej karmić, ale już nadwagę należy leczyć skrupulatnie i ostrożnie, aby zapobiec otłuszczeniu wątroby i wielu innym chorobom spowodowanym kocią otyłością.

Woda:

Wszystkie koty (w tym także bardzo małe kocięta do 4 tygodni), powinny mieć dostęp do czystej wody pitnej o dowolnej porze. Po odstawieniu od matki, kocięta nie potrzebują już mleka, a większość kotów nie toleruje cukrów (laktozy) zawartych w mleku, które mogą powodować rozstrój żołądka.

zwirekDlaKota.pl @ 2018
Wszystkie prawa zastrzeżone